Antyoksydant,  Woda Wodorowa

Wolne rodniki. Czym są i jak wpływają na Twój organizm?

Wolne rodniki, zwane utleniaczami, są szkodliwymi związkami powstającymi w organizmie jako uboczny produkt metabolicznego utleniania.

Mają ładunek dodatni, gdyż utraciły ujemnie naładowany elektron, w związku z czym posiadają zdolność odbierania elektronów innym strukturom.

Dążąc do przyłączenia elektronu wykazują dużą aktywność chemiczną utleniając każdy związek, z którym mają kontakt. Obiektem ataku wolnych rodników w organizmie człowieka są głównie związki posiadające w cząsteczkach wiązania podwójne jak: białka, DNA lub nienasycone kwasy tłuszczowe wchodzące w skład błon komórkowych, polisacharydy, lipidy – w tym frakcja LDL cholesterolu o niskiej gęstości występująca normalnie we krwi.

Wolne rodniki kradnąc elektrony ze zdrowych molekuł biologicznych ulegają redukcji, czyli eliminacji, równocześnie w reakcji tej powstają nowe wolne rodniki. Efektem jest uszkodzenie (utlenienie), na przykład ważnego dla życia komórki DNA, co może być przyczyną mutacji i jeżeli komórka sobie nie poradzi z naprawą DNA za pomocą posiadanego enzymu – polimerazy DNA, to będzie prosta droga do rozpoczęcia procesu nowotworowego.

Pokarm oraz napoje dostarczające dużą ilość wolnych elektronów może eliminować wolne rodniki chroniąc w ten sposób komórkę.

Wolne rodniki tworzą się w wielu produktach spożywczych, takich jak wyroby cukiernicze o długich terminach przydatności do spożycia, produkty mięsne i roślinne. Dotyczy to szczególnie tłuszczów zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które bardzo łatwo ulegają utlenieniu, w wyniku czego stają się wolnymi rodnikami. Najwięcej tych kwasów zawiera olej lniany, kukurydziany, słonecznikowy i sojowy, a najmniej oliwa z oliwek i olej rzepakowy. Cztery pierwsze wyżej wymienione oleje w ogóle nie nadają się do smażenia. W produktach smażonychlub długo przechowywanych, tłuszcze ulegają szybkiemu utlenieniu, w związku z czym pokarmy te zawierają bardzo dużą ilość wolnych rodników. Spożywanie takich pokarmów jak chipsy, frytki, krakersy, ciastka, ciasto do pizzy, sosy sałatkowe itp. jest w Polsce powszechne i staje się niebezpiecznym dla zdrowia przyzwyczajeniem żywieniowym.

Każda komórka naszego organizmu jest fabryką wolnych rodników.

Nagromadzenie dużej ilości wolnych rodników w organizmie prowadzi do wystąpienia tzw. stresu oksydacyjnego, który prowadzi często wprost do występowania następujących schorzeń:

– miażdżycy oraz zawały i udarów – skutki miażdżycy,

– chorób nowotworowych,

– przyspieszenia procesu starzenia się organizmu.

Wolne rodniki a miażdżyca


Utleniona przez wolne rodniki tlenowe frakcja cholesterolu o niskiej gęstości (LDL) powoduje jego wnikanie do ścian naczyń krwionośnych, co jest przyczyną ich usztywnienia – miażdżycy, co skutkuje nadciśnieniem tętniczym.

Wolne rodniki, a choroby nowotworowe

Skutkiem uszkodzenia przez wolne rodniki DNA są zmiany w strukturze kodu DNA, co jest przyczyną jego mutacji. Zmutowane komórki mogą wymknąć się spod kontroli i mnożyć się stając się nowotworem.

Wolne rodniki, a przyspieszenie procesu starzenia się organizmu

Skutkiem zaatakowania białka – kolagenu i elastyny, jest gwałtowne starzenie się komórki. Na zewnątrz widać to dokładnie. Skóra staje się sucha, pomarszczona i zwiotczała. Ten proces zachodzi również wewnątrz organizmu, ale skutki są o wiele poważniejsze. Starzeje się cały organizm, ponieważ starzeją się wszystkie komórki, których białko jest zaatakowane przez wolne rodniki.

Do powszechnie znanych przeciwutleniaczy, chroniących organizm przed chorobami nowotworowymi zalicza się m.in. witaminę C, witaminę E i beta-karoten. Są to substancje redukujące będące dostarczycielami wolnych elektronów dla wolnych rodników, nie dopuszczając w ten sposób do reakcji pomiędzy wolnymi rodnikami, a ważnymi dla życia komórki strukturami. Jednak substancje te nie są najlepszym źródłem wolnych elektronów, chociaż są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Najlepszym źródłem wolnych elektronów jest wolny wodór.

Aby wyeliminować z komórek organizmu nadmiar wolnych rodników tlenowych, należy im dostarczyć wolnych elektronów. Można tego dokonać za pomocą reduktora jakim jest aktywny wodór. W wyniku takiej reakcji otrzymamy obojętny chemicznie dla organizmu związek – wodę.

Woda wodorowa, pochodząca z generatora wody hydrogenicznej Hydrogenic jest naładowana wolnymi elektronami, które czynią ją naturalnym antyutleniaczem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *